55 نشانه کووید طولانی

به گزارش وبلاگ رابا، متخصصان علوم پزشکی در یک مطالعه تازه به 55 تاثیر کووید طولانی بر بدن پی بردند.

55 نشانه کووید طولانی

به گزارش وبلاگ رابا، براساس مطالعه ای که اخیرا در بخش گزارش های علمی نشریه نیچر به چاپ رسیده، یکی از مشخصه های بیماری کووید-19 که آن را متفاوت ساخته این است که حتی افراد مبتلا به نوع خفیف بیماری که در بیمارستان بستری نشده اند هم تا مدت زمانی نسبتا طولانی از عوارض جانبی و علائم بیماری شکایت دارند.

مطالعاتی که تا به امروز انجام گرفته نشان می دهد حدود یک سوم از بزرگسالان مبتلا به کووید-19 با علائمی از بیماری روبرو هستند که ممکن است بیش از دو هفته ادامه داشته باشد.

نتایج یک مطالعه در انگلیس نشان داد که 25 درصد از افراد بین 35 تا 69 سال پنج هفته پس از تشخیص بیماری هنوز با علائم آن روبرو بودند. بعلاوه در صورت بستری شدن در بیمارستان به احتمال زیاد ماه ها بعد از ترخیص شدن همچنان علائم بیماری کووید-19 ادامه خواهد داشت.

این علائم بیماری که برای طولانی مدت ادامه پیدا می نماید، دقیقا چیست؟

به تازگی مطالعه ای انجام گرفته که در آن نتایج هزاران مطالعه در خصوص اثرات کووید طولانی مدت را مورد بازبینی قرار گرفته است. متخصصان 47 هزار و 910 بیمار 17 تا 87 سال را مورد آنالیز قرار دادند.

آنان دریافتند که شایع ترین عارضه جانبی طولانی مدت بیماری کووید-19 احساس خستگی است که 58 درصد از افراد حاضر در این مطالعه را تحت تاثیر قرار داده است.

طبق این آنالیز بعلاوه 25 نشانه شایع کووید طولانی هم به توضیح زیر است:

خستگی (58 درصد)، سردرد (44 درصد)، اختلال نقص توجه (27 درصد)، ریزش مو (25 درصد)، تنگی نفس یا مشکل در تنفس (24 درصد)، از دست دادن حس چشایی (23 درصد)، از دست دادن حس بویایی (21 درصد)، افزایش تعداد تنفس بعد از فعالیت یا تنفس شدید/نفس نفس زدن/تعریق (21 درصد)، درد مفاصل (19 درصد)، سرفه (19 درصد)، تعریق (17 درصد)، حالت تهوع یا استفراغ (16 درصد)، درد قفسه سینه (16 درصد)، از دست دادن حافظه (16 درصد)، از دست دادن قدرت شنوایی یا شنیدن صدای زنگ در گوش (15 درصد)، اضطراب (13 درصد)، افسردگی (12 درصد)، اختلالات گوارشی (12 درصد)، کاهش وزن (12 درصد)، مسائل پوستی (12 درصد)، افزایش ضربان قلب در حالت استراحت (11 درصد)، تپش قلب (11 درصد)، درد (11 درصد)، تب متناوب (11 درصد) و اختلال خواب (11 درصد).

به گزارش وبلاگ رابا به نقل از fox8، بعلاوه کووید طولانی ممکن است با 30 علامت دیگر همراه باشد که کمتر شایع هستند که از آن جمله می توان به اختلالات روانی و نارسایی کلیوی اشاره نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "55 نشانه کووید طولانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "55 نشانه کووید طولانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید